folder - Osadnictwo Olęderskie na terenie Gminy Nowy Tomyśl
- kwadrat, 20 x 20 cm
- full kolor, 24 strony
- nakład 2000 egzemplarzy język polski
- 500 niemiecki
- 500 angielski
- grafika, druk
Informacja z Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu
Wykonane materiały rozesłane zostały do wielu polskich i zagranicznych instytucji, które zajmują się turystyką oraz zagadnieniami z zakresu architektury i ochrony dziedzictwa narodowego. Publikacje o osadnictwie trafiły na międzynarodowe targi turystyczne Tour Salon oraz rozprowadzane były w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu przy okazji wystawy „Olędry – przestrzenie obok nas”.
Publikacje spotkały sie z wieloma pochlebnymi opiniami. Pani prof. dr hab. Maria Paradowska prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich w liście skierowanym do Urzędu Miejskiego wyraziła swoją opinię w następujących słowach: „wyrażam swój podziw i uznanie dla piękna i staranności wydawnictw Miasta Nowy Tomyśl związanych z osadnictwem olęderskim. Mają one charakter niemal bibliofilski i zasługują na najwyższe uznanie”.
Wydanemu przez Urząd Miejski w Nowym Tomyślu folderowi „Osadnictwo olęderskie w gminie Nowy Tomyśl” jury XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej przyznało II miejsce w kategorii „Informatory krajoznawcze i foldery”.
Nowotomyska publikacja zyskała uznanie jury tego ogólnopolskiego konkursu za udaną lokalną inicjatywę wydawniczą promującą gminę oraz za wysoki poziom techniczny i dobór ilustracji.
Folder wydany został w 2006 roku w ramach programu promocji i upowszechniania wiedzy na temat architektury i tradycji osadnictwa olęderskiego na terenie gminy Nowy Tomyśl, na którego realizację Urząd Miejski uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”, priorytet II „Ochrona dziedzictwa kultury ludowej”.
Program promocji osadnictwa olęderskiego od pomysłu do końcowej jego realizacji był autorstwa pracownic biura promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu Marzeny Kortus, Joanny Strugały i Agnieszki Grześkowiak. To także one przygotowały cały materiał zdjęciowy i teksty do folderu.
Do konkursu zgłoszonych zostało 96 publikacji z całego kraju. Wydawnictwa oceniane były w 5 kategoriach. Uroczysta gala, podczas której uhonorowani zostali laureaci XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej odbyła się 25 października 2007 roku podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu. Z rąk kapituły konkursowej dyplom odebrał burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing.